Praktické rady

Rozdelenie a základne informácie k stanom

Pri výbere stanu je dôležité stanoviť si základné požiadavky, ako je aktivita pre ktorú budete stan chcieť využívať, ďalej počet osôb a ďalšie parametre, napr. váha, rozmer v zbalenom stave, materiál, konštrukcia atď. …

Stany môžeme deliť podľa konštrukcie na:

KOPULOVÁ KONŠTRUKCIA
Kopula patrí medzi najrozšírenejšie stany, ktoré sú charakteristické samonosnou konštrukciou, ktorá je docielená krížnymi nosnými prútmi. Stan netreba kotviť k zemi pre to, aby mohol stáť. Ukotvenie tu slúži k stabilizácii pri náročnejších poveternostných podmienkach.

GEODETICKÁ KONŠTRUKCIA
V prípade, že sa nosné prúty krížia v dvoch a viac miestach, ide o geodetickú konštrukciu. Stany s touto konštrukciou sú tiež plno samonosné a oproti kopulovitým sú ešte viac stabilné, v týchto stanoch je lepšie využitý vnútorný priestor. Ukotvenie tu taktiež slúži k stabilizácii pri náročnejších poveternostných podmienkach.

TUNELOVÁ KONŠTRUKCIA
Pokiaľ sa prúty nosnej konštrukcie nekrížia, ale vytvárajú tunel, tak sa jedná o tunelovú konštrukciu. Tunelový stan najlepšie využíva vnútorný priestor. Na ich stavanie, ale musíte už použiť ukotvenie, pretože stany nie sú samonosné.

KOMBINOVANÁ KONŠTRUKCIA
Kombináciou medzi tunelovou a kopulovou konštrukciou vznikne stan s kombinovanou konštrukciou. Stany s kombinovanou konštrukciou sú čiastočne samonosné. Ide väčšinou o veľké rodinné stany.

 

Základné parametre stanu

NOSNÁ KONŠTRUKCIA
Môžete vybrať medzi dvoma typmi – duralovou a durawrapovou nosnou konštrukciou. Dural vyniká svojou nízkou váhou, pevnosťou a ohybnosťou . Durawrap je laminátový prút, ktorý má špeciálnu polyesterovú fóliu, ktorá ho robí pevnejším a predlžuje jeho životnosť.

DVOJPLÁŠŤOVÝ A JEDNOPLÁŠŤOVÝ STAN
HUSKY vo svojej kolekcii ponúka väčšinou dvojplášťové stany, ktoré sa skladajú z vonkajšieho stanu (tropiko) a vnútorného stanu (spálňa). Výhodou týchto dvoch vrstiev je možná cirkulácia vzduchu. Vlhkosť ktorá vzniká vo vnútri spálne, prechádza vzdušnými stenami a zráža sa na tropiku. Jednoplášťové stany majú len vonkajší stan.

VENKAJŠIA A VNŮTORNÁ KONŠTRUKCIA     
Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou konštrukciou je v uchytení nosných tyčiek stanu. Vonkajšia konštrukcia má tyčky umiestnené na vonkajšej strane stanu a to pomocou tunelou, alebo pomocou plastových praciek. Výhody tejto vonkajšej konštrukcie je ľahká stavba aj v nepriaznivom počasí. Spálňa je už (po prvej stavbe) zapnutá vo vnútri stanu a preto ju nenamočíte, alebo neušpiníte. Vnútorná konštrukcia stanu má prúty prichytené k vnútornému stanu, najčastejšie pomocou plastových spôn, alebo očkom a „olivou“. Vonkajší stan potom prekryje spálňu a uchytí sa ku konštrukciu.

VETRANIE
Všetky stany majú viac či menej vetracích okienok. Tie sú prekryté vonkajšou stanom, aby bolo možné použiť vetranie aj v nepriaznivom počasí. Ideálny a najúčinnejšie vetranie je otvorenie vchodu do stanu. Ak má stan dva protiľahlé vchody tak Vám bude vzduch krásne cirkulovať.

PRÍSLUŠENSTVO
Štandardným príslušenstvom stanu je jeho obal, ktorý môže byť klasický, alebo kompresný. Kompresný obal umožní zmenšiť objem balenia na čo najmenšiu veľkosť. Ďalšou štandardnou výbavou stanu sú: opravárenský set, ktorý obsahuje kúsky materiálov ktoré sú použité na stane, lepidlo, štetec a diel na opravu tyčky ako prvá pomoc.

 

Delenie podľa aktivity

PEŠIA A CYKLO TURISTIKA
Je tu kladený dôraz na váhu a ľahké stavanie. Stan by teda mal byť čo najmenší, slúžiaci len k prespaniu.

VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA
Tu je kladený dôraz na váhu a veľkosť stanu. Navyše je potreba zohladniť klimatické podmienky v ktorých bude stan používaný. Preto je treba zohľadniť materiál, záter a konštrukciu.

STAN DO KEMPU
Predpokladaný je dlhší pobyt v stane a preto treba vyberať komfortnú veľkosť s odkladacími a úložnými priestormi. Stavba môže byť náročnejšia, pretože stan nestaviame každý deň. Tu preto odporúčame väčšie až priamo rodinné stany.

STAN DO ZIMNÝCH PODMIENOK
Tu sú kladené nároky na materiály odolné extrémnym poveternostným podmienkam. Ideálna voľba je potom geodetická konštrukcia pre svoju stabilitu. Výhodou sú snehové límce, ktoré, ktoré podporujú stabilitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *